Србинот Новак Ѓоковиќ се пласира во финалето на АТП Мастерсот во Рим од серијата 1000, тој беше подобар од Каспер Руд од Норвешка со 7-5 и 6-3 по 2 часа и 11 минути игра.

Норвежанецот освои поен против Ѓоковиќ кој се прераскажува во Рим, Србинот ќе игра за 36 Мастерс титула во кариерата.

За Ѓоковиќ ова е 52 финале на Мастерс турнирите, во финалето го очекува подобриот од дуелот меѓу Шаповалов и Шварцман.