Анџелик Кербер се пласираше во второто коло на Вимблдон по денешната победа над Татјана Марија но мечот на германките го одбележи потегот на послаборангираната на ВТА листата во вториот сет. Маестрална завршница по атрактивниот потег на Кербер.