Руската тениска репрезентација дојде до предност од 1:0 против Хрватска во финалето од Дејвис Купот.

Ова откако Андреј Рубљев славеше над Борна Гојо со 2:0, по сетови 6:4 и 7:6.

Во вториот меч од финалето ќе играат Марин Чилиќ и Данил Медведев.