Кори Гоф, има само 15 години и продолжува да импресионира на големите трунири, на УС Опен стигна до третото коло по победата над Тимеа Бабош од Унгарија во три  сета.

Гоф победи по речиси два ипол часа игра, резултатот по сетови, 6-2, 4-6, 6-4, закажа меч со Наоми Осака од Јапонија, прва фаворитка на Грен слемот и прва на ВТА листата.

Американците уживаат во резултатите на Гоф, таа е најмладата тренисерка која стигнала до третото коло на турнирот.