Серена Вилијамс и Наоми Осака први полуфиналистки на Австралија опен.

Серена Вилијамс со 2:0 во сетови (6:3, 6:3) беше подбра од Симона Халеп. Додека пак Јапонка Наоми Осака беше исто така со 2:0 (6:2, 6:2) беше подобра од Тајванката Су Веј Хсиех.

Во текот на утрешниот ден другите два четвртфинални дуели во женската конкуренција ќе ги одиграат Џенифер Брејди против Џесика Пегула и Ешли Барти против Каролина Мучова.