Првата фаворитка за титулата на турнирот во Торонто, Серена Вилијамс се пласираше во финалето откако потешко од очекувањата ја совлада Чешката тенисрка, Мари Бушкова со 1:6, 6:3 и 6:3.

Ова се Серена ќе биде трето финале на турнирот во Канада, на предходни две го освојуваше трофејот.

Во финалето ќе игра против Ванеса Андрееску која во полуфиналето ја совлада Американката Кенин.