Шпанската тениска репрезентација го освои овогодинешното издание на Дејвис Купот откако во големото финале славеше над Канда.

Баутиста Агут овојпат беше незаменлив дел од тимот на Шпанија во трката за титулата. Тој непосредно по смртта на татко му се врати во национаоналниот тим и му помогна во големото финале совладувајќи го Аласиме со 2:0 во сетови.

На ова се надоврза Рафаел Надал со победа над Шаповалов од 2:0.