Послката тенискарка Ига Швјатек и Американката Софија Кенин ќе се борат за трофејот од престжниот Ролан Гарос.

Ова доаѓа по победата на младата Швјатек против Подороска со 6:2 и 6:1, што за неа е прв пласман во големото финале.

Претходно Софија Кенин ја совлада Петра Квитова со 6:4, 7:5 за пласман во финалето .