Тимот  на светот намали на 8-7 против тимот на Европа, откако Џек Сок и Џон Иснер славеа во три сета против Роџер Федерер и Стефанос Циципас на Лејвер Купот.

Швајцарскиот ас денеска парнер во двојки требаше да му биде вечниот ривал Рафаел Надал, но поради повреда го прекина учеството на Лејвер Купот.

Во текот на денот се очекуваат да се одиграат уште три сингл мечеви, а најголемо внимание на публиката во Женева ќе привлече Роџер Федерер кој игра против Иснер.