Новак Ѓоковиќ последно од очекувањата го елиминираше Давид Гофан во четвртфиналето на Вимблдон. Нивното последно соочување нема да биде запаметено по неизвесноста туку по овој поен.

Гофан се радуваше на поенот но честитките одат на сметка на двајцата тенисери.