Новак Ѓоковиќ ја одбрани титулата на Вимблдон .Србинот во финалето го совлада најдобриот тенисер на сите времиња Швајцарецот Рожер Федерер со 3-2  по сетови.(7-6/5, 1-6, 7-6/4, 4-6, 13-12).

Србинот на невообичаен начин реагирираше по оваа епска победа, гладен за успех изеде дел од тревата на централниот терен.