И третиот ден на Вимблдон не помина без изненадување. Елминиран е Станислав Вавринка загуби од Рејли Опелка од САД со 3-2 во сетови (7-5, 3-6, 4-6, 6-4, 8-6) меч кој траеше 3 часа и 15 минути.Опелка ќе игра против подоброиот од мечот Раониќ – Хасе.

Пласман во третото коло досега обезбедија кај мажите Гофин ,Медведев и Весели.Кај дамите сигурни победи забележаа Каролина Плишкова против Пуиг со 2-0 во сетови (6-4, 6-2), и Азаренка  која беше подобра од Томљановиќ од Австралија со 2-0 во сетови.