Швајцарецот, Станислас Вавринка се пласираше во четвртфиналето на Австралија Опен откако го совлада Данил Медведев со 3:2.

Вавринка во четвртфиналето ќе игра против подобриот од мечот на Рублев и Зверев.

Кај дамите, Симона халеп лесно мина против Мертенс совладувајќија со 2:0 а пласман во четвртфиналето уште обезбедија и Контавеит и Мугуруза.