Пехарот од Вимблдон е најпосакуваниот за секој тенисер, Новак Ѓоковиќ го освои по петти пат, познато му е чувството да го „прегрне“ најпосакуваниот трофеј, се сретнаа повторно  и пехарот доби „врел“ бакнеж.