Романската тенисерка Симона Халеп ја елимира најголемата сензација на Вимблдон Кори Гоф.

На Романката и требаше 75 минути игра да ја совлада младата Гоф по сетови 6-3,6-3 за конечни 2-0.

Халеп во четврфиналето ќе игра против Џенг од Кина.