Александар Зверев ќе се бори за златниот медал на тенискиот турнир на ЛОИ во Токио. Откако денеска успеа да го елиминира првиот фаворит, Новак Ѓоковиќ во второто полуфинале.

Мечот траеше два часа и 5 минути, по сетови 6:1, 3:6 и 1:6 во полза на Зверев.

Петопласираниот во битката за златото ќе игра Качанов додека Ѓоковиќ и Буста ќе играат за бронзениот медал.