Денешната комплетна програма на Вимблдон е четвртфиналната во женска конкуренција, меѓу осумте кои стигнаа до оваа фаза од турнирот има само две од топ 10 конкуренција, Симона Халеп од Романија, седма фаворитка  и Елина Свитолина од Украина која настапува како осма на турнирот.

На централниот терен два меча, од 14 часот започнуваат двете тенисерки од САД, Алисон Риск и Серена Вилијамс. По нив за пласман во полуфиналето ќе играат, Стрикова од Чешка  и Конта од Британија.

На теренот број 1, Симона Халеп е голем фаворит пртотив Чанг од Кина, потоа се среќаваат, Мухова од Чешка која ја предизвикува Свитолина.