Серена Вилијамс и Симона Халеп обезбедија полуфинале на Вимблдон по победите над Риск  и Жанг на првите два меча од четвртфиналето.

Серена Вилијамс  ја победи сонародничката Алисон Риск со 2-1, по сетови 6-4, 4-6 и 6-3 по точно 2 часа игра. Симона Халеп до полуфиналето дојде преку победа над Шуаи Жанг со 7-6 и 6-1.