Денеска на Вомблдон се играат полуфиналните мечеви во машка конкуренција. Ѓоковиќ и Баутиста Агут играат први на централниот терен, по нив следува класиката, Федерер- Надал.

Новак Ѓоковиќ е апсолутен фаворит противБаутиста Агут, во меѓусебните дуели води со 7-3, последен пат се сретнаа на Мастерсот во Мајами, победи тенисерот од Шпанија.

Роџер Федерер  и Рафаел Надал во нова епска битка, сега за финале на Вимблдон каде последен пат се сретнаа  во финалето во 2008 година , тогаш победи  Надал во пет сета. Шпанецот годинава го победи Федерер во финалето на Ролан Гарос  со 3-0.