Русинката Маргарита Гаспаријан, 62. на ВТА листата,  го предаде мечот со Елена Свитолина од Украина  која во следната рунда ќе се сретне со Марија Сакари од Германија.

Гаспаријан имаше брејк предност , меч топка  , но не издржа,   при 6-5  во вториот сет за Свитолина го предаде мечот и ги заврши настапите  на Вимблдон. Првиот сет го реализира  Гаспарјан со 7-5.

Тенисерката од Русија се повреди, се обиде да го издржи темпото но откако не успеа да ја искористи меч топката Свитолина направи пресврт и потоа службено го доби натпреварот.