Милош Раониќ од Канада е во осминафиналето на Вимблдон откако го победи Рејли Опелка од САД  со 3-0. Раониќ имаше проблеми само во првиот сет кој го реализира во тај бреј, на останатите два лесно реализираше со 6-1 и 6-2.

Противник на Раониќ во осминафиналето ќе биде подобриот од мечот меѓу Кевин Андерсон  и Гвидо Пела. На женскиот дел од турнирот, елиминирана Каролин Возниацки од  Шуаи Жанг.