Серена Вилијамс за само 59 минути ја збриша Барбора Стрицова  и обезбеди 11. финале на Вимблдон, ќе игра за осмата титула, таа е  втора година во низа  во финалето на најпрестижниот турнир во светот.

Серена Вилијамс диктираше темпо и игра и ја прегази Стрицова со 6-1 и 6-2, закажа финале со Симона Халеп од Романија в сабота од 15 часот.