Поради одбивањето да се вакцинира, настапот на Новак Ѓоковиќ на Австралија Опен е под голем прашалник. Австралиските власти се ригорозни по ова прашање, што може да значи дека првиот светски рекет нема да може да ја одбрани титулата освоена во јануари.

Германскиот тенисер Александар Зверев сепак би сакал Ѓоковиќ да игра.

„Тешко е бидејќи тоа е политичко прашање, но посетата на земјата нема никаква врска со тенисот. Ако земјата ни дозволи да влеземе, мора да ги следиме правилата. Се надевам дека ќе игра. На крајот на краиштата, јас сум трет во светот. Ако не игра, “Полесно ми е да го освојам турнирот. Сепак, тој е број еден и треба да биде таму. Се надевам дека австралиската влада ќе направи исклучок или што и да е потребно само за Новак да игра.” – изјави Зверев.

Зверев неодамна славеше против Ѓоковиќ во полуфиналето на завршниот турнир во Торино, а потоа и во финалето против Даниил Медведев.