Клемент Ноел стана првиот скијач  од Фрацнија кој победил во слалом во Шамони во натпревар од Алпскиот Светски Куп.

Ноел до триумфост стигна со време од 1:44:47 минута што за него беше трета овосезонска победа во слалом, шесто искачување на подиумит. Зад Ноел денеска завшрија Тимон Хауган и Адриан Пертл.

Во женска конкуренцијата денеска на програмата беше трката во спуст во Гармиш партенкирхен. Таму Викторија Ребенсбург дојде до 19 победа во кариерата.