Швајцарката Лара Гут Бехрами повторно златна, ситгна до вториот златен медал на Светското првенство во алпско скијање. Откако беше најдобра во супервелесламото, сега на врвот се најде и на денешниот велеслалом во италијанскиот ски центар Кортина  д’Апмпецо.

Таа до големата победа стигна со вкупно време 2:30:66 минути, и беше за само две стотинки подобра од второпласираната Американка, Микаела Шифрин.

Бронзата беше Австријката Катарина Линсбергер. На програмата утре е машката велеслаломска трка.