Италијанската скијачка Софија Гоџа стигна до деветата победа во својата кариера во Светскиот Куп откако денеска славеше на трениот овосезонски спуст кој се одржи во австриксиот ски центар Сент Антон.

Гоџа до победата дојде со 0-96 стотинки подобро време од второпласираната Австријка Тамара Типлер, трета беше Американката Бризи Џонсон.

Гоџа со денешната победа се зацрвсти во генералниот пласман во спуст со 280 бодови, пред Корин Зутер кој има 60 бода помалку.