Во Аделбоден, Швајцарија се вози велеслалом од  светскиот алпски куп, на денешната трка се случи инцидент во која се повреди Американецот Томи Форд.

Форд излета од патеката, загуби контрола и едноставно се заби во заштитната ограда. Се очекуваат детали за повредата, тој со хеликоптер е прфрлен во локалната болница.