Во Вал Дизер се возеше првата спуст трка сезонава, победи Корин Шутер од Швајцарија со време  1:44.62.

На трката се случи голем инцидент, од патеката излета Австријката Никол Шмидхофер која заработи тешка повреда.

Нема детали каква е состојбата во моментов, но таа пренесена во локалната болница, се очекуваат детали во текот на денот.